Představení domácnosti Cesta

Vytisknout


pikto-objekt

Popis domácnosti

Domácnost Cesta sídlí na bývalé faře u kostela. Objekt je třípodlažní a částečně podsklepený. V domácnosti je šest pokojů, z toho dva jednolůžkové. Jeden pokoj v přízemí je bezbariérový.

K domácnosti patří i velká zahrada, kde mohou obyvatelé v létě trávit svůj volný čas, grilovat, opékat buřty nebo provozovat sportovní aktivity. Konají se zde pravidelně i společné akce Domova.

Domácnost Cesta je koncipována jako příprava na chráněné bydlení. Služba asistenta je zde zajištěna od 6.30 do 22.00. Obyvatelé v rámci rozvoje samostatnosti nacvičují zejména péčí o sebe a své osobní věci, o domácnost a okolí domu. Pravidelně jsou asistenty vzděláváni v dodržování společenských pravidel, podávání stížností a zvládání krizových situací. Při komunikaci používáme doplňující prvky – fotografie, symboly a piktogramy. Obyvatelé si ve spolupráci s asistentem plánují a zajišťují běžné nákupy, služby ve městě a další aktivity k naplnění svých potřeb. Pravidelně se účastní společného vaření a pečení na domácnosti.

Domácnost je připravena na koedukaci (společný život mužů a žen - jeden pokoj má svoje vlastní sociální zařízení). V současné době žije na domácnosti Cesta 9 mužů ve věku 23 – 58 let.

 

 

 

pikto-objekt

Aktivity obyvatel

Většina obyvatel domácnosti chodí pracovat do sociálně-terapeutických dílen Domova (STD). Mohou dojíždět i do CDS v Jablonci nad Nisou. Obyvatelům, kteří již mají zažité pracovní návyky, je ve spolupráci s STD a agenturou pro podporované zaměstnávání vyhledáváno pracovní uplatnění mimo Domov.

Obyvatelé domácnosti mají možnost navštěvovat bohoslužby v kapli a kostele, účastnit se společných hudebních, pohybových a společenských akcí nebo vzdělávání ve znakovém jazyce. Domácnost ve spolupráci s dalšími domácnostmi DOZP pravidelně organizuje akci „Kavárnička“ během níž obyvatelé nacvičují zacházení s financemi a objednávání a nakupování jídla a pití. Další pravidelné akce organizované domácností Cesta jsou „Hudebně – pohybový“ kroužek a sobotní promítání filmů v jídelně Domova.

V plánu do dalších let je zařízení malé dílničky pro vyplnění volného času obyvatel na domácnosti smysluplnou prací a aktivizací.

Obyvatelé se mají možnost pravidelně účastnit aktivit mimo Domov – sportování v Jablonci nad Nisou v městské hale, plaveckého bazénu a turistických výletů. Účastní se výstav a trhů ve spolupráci s STD. Oblíbené jsou také kulturní a sportovní akce – zejména koncerty a fotbalové zápasy. Pravidelně se zúčastňujeme Speciální olympiády ve stolním tenise.

 

4.png 5.png

3.png

6.png

6.png

pikto-objekt

 

Kontakt

Telefon: 481 350 405

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Domov Maxov 2016